ABIL B 88184
Substancja do pielęgnacji suchych włosów, która je natłuszcza.
ABIL EM 90
Substancja ułatwiająca aplikację kosmetyku.
ABIL QUAT 3272
Środek, który odbudowuje strukturę włosów, ułatwia rozczesywanie, zapewnia połysk i czyni je miłymi w dotyku. Działa antystatycznie oraz poprawia kondycję skóry głowy.
Absolut
Produkt obróbki konkretu, który powstaje w wyniku ekstrakcji alkoholem, jego filtracji i odparowania. Jest zwykle ciemno zabarwiony. Charakteryzuje go duża siła zapachu. Stanowi czystą esencję olejku eterycznego, dlatego jest wyjątkowo wydajny i trwały. Jego aromat tworzy nieco inny bukiet niż konkret tego samego materiału. Naturalne absoluty potrafią być bardzo drogie, dlatego są składnikiem jedynie najwyższej jakości kompozycji zapachowych.
Alantoina
Pochodna mocznika, naturalnie występująca w żywokoście. Już w ludowych tradycjach liście tej rośliny były stosowane jako gojące okłady na rany i obrzęki. Niewielka ilość alantoiny występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Jest to substancja o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i regenerującym. Zmniejsza ponadto zaczerwienienie i podrażnienie skóry oraz działa nawilżająco. Zmiękcza też i wygładza naskórek, chroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiega skutkom działania wolnych rodników. Przyspiesza regenerację komórek, co sprzyja gojeniu się ran. Wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i keratolityczne. Działając jak peeling, usuwa martwe, zrogowaciałe komórki naskórka.
Aloes
Roślina występująca w Południowej Afryce, spotykana także w Indiach. Używana jako surowiec zielarski. Najczęściej stosowany jest jako jasny, gęsty lateks aloesowy, wydobywany ze środkowej części liścia. Otrzymywany jest on po wysuszeniu gorzkiego, żółtego soku, znajdującego się pomiędzy żelem i skórką. Aloes ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto zwiększa ukrwienie i nawilżenie skóry, przyspiesza gojenie i usuwa pęknięcia. Ze względu na działanie nawilżająco-regenerujące, miąższ aloesu wykorzystywany jest jako podstawowy środek przy produkcji wielu kremów nawilżających.
Ambra
(fr. ambre) – stanowi drogocenny surowiec, wykorzystywany tylko w kompozycjach zapachowych najwyższej jakości. Jej aromat przypomina wprawdzie ostrą woń końskiego potu zmieszaną z owocami morza, stanowi ona jednak doskonały utrwalacz zapachów. Ta woskowata, szarobrunatna wydzielina układu trawiennego wieloryba-kaszalota jest tak drogocenna, ponieważ jej produkcja jest bardzo skomplikowana i czasochłonna. Substancja, z której powstaje, jest wydalana w postaci nieforemnych bryłek, które następnie są rozdrabniane i rozcieńczane. Powstałą w ten sposób zawiesinę wstrząsa się w specjalnych maszynach przez kilkanaście miesięcy. Dopiero po tym czasie powstała substancja może być wykorzystywana do produkcji perfum.
Anti Age
Pojecie to zostało wprowadzone i rozpowszechnione przez instytuty medycyny estetycznej w Stanach Zjednoczonych. Pod nazwą tą kryją się: kompleks zabiegów estetycznych, właściwa dieta, ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie kosmetyków pozwalających poprawić zdrowie oraz zatrzymać upływ czasu widoczny na skórze. Anti Aging to sposób na zatrzymanie upływu czasu oraz uczucia młodości w każdym wieku. Dla jednych jest to zdrowie, dla innych piękna skóra bez zmarszczek, dlatego, oferujący szeroką gamę metod odmładzających Anti Aging, pozwala każdemu wybrać coś odpowiedniego dla siebie.
Antyoksydant
Wolne rodniki są wyjątkowo groźne dla skóry i jej młodego wyglądu. Namnażają się m.in. pod wpływem działania temperatury, promieniowania UV, palenia papierosów czy stresu. Składnikami, które skutecznie radzą sobie z tym niezwykle groźnym wrogiem, są antyoksydanty, które podzielić można na: - zamiatacze rodników (witamina E), które zatrzymują szkodliwy proces i - środki redukujące, które chronią właściwą substancję. Komórki organizmu potrafią redukować i neutralizować szkodliwe substancje poprzez odpowiednią gospodarkę magazynowania antyoksydantami. Brak równowagi pomiędzy działaniem wolnych rodników i antyoksydantów prowadzi do powstania stresu oksydacyjnego, w rezultacie którego funkcje naprawy i odtrucia zostają ograniczone. W efekcie komórka potrzebuje więcej energii, aby stabilizować funkcję membran oraz chronić proteiny przed oksydacją i uszkodzeniem DNA. Te trzy czynniki odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia.
ANTYOKSYDANTY
grupa związków chemicznych, które same występując w małychstężeniach (w porównaniu z substancją podlegającą utlenianiu), wstrzymują lub opóźniają proces utleniania tej substancji. Każdy przeciwutleniacz może występować w roli prooksydanta. W głównej mierze przeciwutleniacze to naturalne substancje roślinne, które wspierają naturalne mechanizmy obronnekomórek człowieka, ale przeciwutleniaczami mogą być także jony metali przejściowych (manganu, cynku, selenu)
Balsam do ciała
Jest środkiem nawilżającym ciało. Balsam należy stosować codziennie lub co dwa dni zależnie od typu skóry. Ponieważ przez działanie promieni słonecznych, zanieczyszczonego środowiska czy nieodpowiedniej diety skóra codziennie traci swoją wilgotność. Aby dobrze zadbać o swoją skórę należy dobrać odpowiedni balsam do swojego typu cery. Maja one zdolność do optymalnego zatrzymania wody w skórze co powoduje widoczne jej ujędrnienie oraz nawilżenia. Dobrze nawilżona skóra jest odporna na mechaniczne uszkodzenia.
Balsam po goleniu
Preparat zalecany do stosowania po każdym goleniu. Balsam po goleniu delikatnie nawilża skórę, dodatkowo ją odświeżając i odkażając. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i alergicznych. Szczególnie polecany jest mężczyznom o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.
Caprylic/Capric Triglyceride
Olej naturalny. Mieszanina roślinnych kwasów tłuszczowych, zawierająca w sobie najlepsze właściwości oleju kokosowego i palmowego. Występuje w postaci przejrzystej, oleistej cieczy. Szczególnie polecane dla skóry wrażliwej, skłonnej do przesuszania. Substancja natłuszczająca, wygładzająca, zapewniająca prawidłową ochronę. Sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. Lipid ten posiada właściwości konserwujące.
Cywet
Substancja o żółtej barwie i konsystencji masła, charakteryzująca się intensywnym, zwierzęcym zapachem: ostrym, słodkawym, przypominającym piżmo lub mieszaninę moczu i miodu. Jest stosowany w przemyśle perfumeryjnym jako fiksator, czyli utrwalacz zapachów. Jest to ekstrakt z wysuszonych gruczołów, wydzielających feromony, pochodzących od kilku ssaków z podrodziny wiwerowatych nazywanych cywetami lub cybetami. Cywet wydzielają samce i samice. W ciągu roku można od jednego osobnika uzyskać około 250 g tej substancji.
D-pantenol (prowitamina B5)
W czystej postaci ma formę gęstej, lepkiej i oleistej cieczy, którą trudno odmierzyć, przez co jest niewygodna w użyciu. Z tego względu wymaga podgrzewania podczas przygotowywania formuł kosmetycznych. Z punktu widzenia przemysłu, wygodniejsze jest więc zastosowanie wodnego, 75-procentowego roztworu D-pantenolu. Jest to składnik produktów o działaniu gojącym, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym. Znajduje też zastosowanie w produkcji kosmetyków, stosowanych po opalaniu, łagodzących zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie skóry, a także szamponów i odżywek do włosów. Dzieje się tak dlatego, że wykazuje on dużą zbieżność z keratyną włosów, dzięki czemu jest łatwo wchłaniany i zapewnia połysk, gładkość, i nawilżenie oraz wzmacnia grubość.
Detergenty
związki aktywne wszelkich środków do czyszczenia, takich jak: proszki do prania, płyny do mycia naczyń czy szampony do włosów. Ich głównym zadaniem jest oderwanie zanieczyszczeń od powierzchni ciała poprzez proces utleniania. Detergent jest określeniem bardzo szerokim, ponieważ, zależnie od powierzchni i rodzaju zanieczyszczenia, środki te mają różne właściwości i działanie.
Dimethicone
Ułatwia rozprowadzanie preparatu. Nawet bezpośrednio po aplikacji zapewnia komfortowe samopoczucie, ponieważ nie wywołuje odczucia nadmiernego natłuszczenia. Tworzy, nieprzepuszczalny dla wody oraz odporny nadziałanie temperatury, filtr na skórze. Oczyszcza naskórek, usuwa zabrudzenia, spowodowane związkami tłuszczowymi, nie utrudniając przy tym wymiany gazowej skóry.
Dimethicone 350
Aktywny składnik,emulgator i stabilizator. Ma właściwości nabłyszczające, dzięki czemu często stosowany jest w produktach do włosów. Wykazuje również działanie nawilżające, zmiękczające, wygładzające i ochronne. Sprawia, że krem nie „bieli” się. Zapewnia kosmetykom wodoodporność. Najczęściej stosowany jest w kremach do rąk i stóp.
Eau de parfum
Pod tą nazwą kryje się woda perfumowana, popularnie nazywana perfumami. Jest to kosmetyk zapachowy z zawartością olejków eterycznych utrzymującą się na poziomie od 10 do 15%. Obecnie woda perfumowana jest podstawowym kosmetykiem zapachowym używanym zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Dobrze dobrany zapach odzwierciedla nastrój, wiek oraz osobowość danego człowieka. Aby efekt dłużej utrzymywał się na skórze, perfumy aplikować należy miejsca, gdzie pulsuje krew: na nadgarstki, szyję, za uszy.
Eau de toilette
Jest to kompozycja zapachowa olejków eterycznych w roztworze alkoholu etylowego. Stężenie olejków jest w tym przypadku mniejesze niż w wodzie perfumowanej, utrzymuje się na poziomie od 5 do 10%, dlatego też efekt zapachowy utrzymuje się na skórzeznacznie krócej.
Ekstrakt z drożdży piwnych
Ekstrakt ten zawiera frakcję proteinową, witaminy z grupy B, biotynę oraz fosfor, magnez i wapń z grupy minerałów i oligoelementów. Drożdże piwne działają kondycjonująco na skórę. Drożdże dostarczają skórze wielu substancji potrzebnych do jej odnowy komórkowej. Polarna natura protein pozwala na wiązanie cząsteczek wody w skórze. Witaminy grupy B poprawiają metabolizm oraz uczestniczą w oddychaniu komórek. Minerały i oligoelementy zawarte w drożdżach przywracają skórze naturalną równowagę a witamina B6 kontroluje wydzielanie substancji łojotokowych przez skórę.
EMPICOL ESB 70/25
Łagodny środek myjący.
EMPIGEN BS/FA
Łagodny środek myjący.
EMPILAN
Środek pianotwórczy.
Fitoterapia
In. ziołolecznictwo, to metoda leczenia wykorzystująca surowce i przetwory roślinne oraz substancje czynne z nich wyodrębnione, profilaktycznie lub celem osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego. Jest to najbardziej rozległa, a równocześnie najstarsza i najbardziej udokumentowana naukowo gałąź medycyny naturalnej.
Gliceryna
Jako dobry rozpuszczalnik tłuszczów, jest stosowana przy produkcji kremów, pomadek i innych produktów kosmetycznych. Stanowi ważny surowiec do syntezy wielu związków chemicznych, m.in. niektórych gatunków mydeł. Głównym źródłem gliceryny, wykorzystywanym na potrzeby przemysłu, są tłuszcze roślinne i zwierzęce. Substancja ta występuje też w niektórych owocach i warzywach. Działa przeciwbakteryjnie, nawilża i pielęgnuje.
Glikol propylenowy
Organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych. W temperaturze pokojowej jest bezbarwną i bezwonną, oleistą cieczą o słodkawym smaku i wysokiej lepkości. W odróżnieniu od glikolu etylenowego, glikol propylenowy nie jest toksyczny. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, w medycynie i farmacji. Ze względu na swoje właściwości nawilżające, łagodzące, zmiękczające i natłuszczające, używany jest do produkcji kosmetyków. Znajduje się w pastach do zębów, płynach do płukania ust, środkach czystości i preparatach do higieny dłoni. Stanowi główny składnik dezodorantów w sztyfcie. Używany jest także jako nośnik zapachów w olejkach: do masażu i zapachowych.
GMP
to akronim od angielskiej nazwy Good Manufacturing Practice (Dobra Praktyka Produkcyjna), za którym kryje się zestaw standardów zachowywanych przy produkcji przemysłowej, w tym także kosmetycznej. Standardy GMP zapewniają wysoką jakość produkcji oraz stosowanych w niej komponentów i kontroli jakości. Dają klientowi pewność wysokiej jakości produktu.
Hormony
substancje organiczne wytwarzane w gruczołach i tkankach, koordynujące procesy chemiczne zachodzące w komórkach. Najważniejszymi gruczołami są: tarczyca, przysadka mózgowa, podwzgórze, przytarcie czy żeńskie narządy płciowe. Nadmierne wydzielanie lub niedobór hormonów prowadzi do powstania wielu chorób. Najbardziej znanymi hormonami są: adrenalina (hormon zwalczający stres) i serotonina (hormon wpływający na pracę układu nerwowego).
Hydrogenated Lecithin
Otrzymywany z oleju sojowego, wygładza skórę i wyrównuje zmarszczki. Środek nawilżająco-emulgujący. Jest to substancja już nasycona wodorem dlatego nie wyciąga wody ze skóry (w celu nawiązania wodoru)
Hydroveg VV
roślinny kompleks nawilżający o szerokim spektrum zastosowania. Zawiera aminokwasy, mocznik, kwas mlekowy i PCA (kwas piroglutaminowy). Chroni skórę przed wysuszeniem i złuszczaniem, optymalnie ją nawilżając i utrzymując równowagę wodno-lipidową skóry. Aminokwasy zawarte w kompleksie wspomagają odbudowę i regenerację komórek skóry. Mocznik przenika do głębszych warstw skóry, zatrzymując w nich wodę, co nadaje jej gładkość i elastyczność. Kosmetyki zawierające Hydroveg VV skutecznie uzupełniają i utrzymują zawartość wody w warstwie rogowej.
INCI
to akronim od słów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Według prawa Unii Europejskiej skład każdego produkty powinien być zadeklarowany na każdym kosmetyku pod nazwą INCI. Oznaczenia substancji na opakowaniach są określane w języku angielskim oraz łacińskim przy nazwach roślin. Kolory farb są oznaczane jedynie numerem. Rozszyfrowanie oznaczeń składników kosmetyków jest ważne szczególnie dla osób uczulonych lub o wrażliwej, skłonnej do podrażnień, skórze.
Kastoreum
Substancja ta stosowana jest w przemyśle perfumeryjnym dla „zaokrąglenia” zapachu. Roztwory kastoreum, podobnie jak ambra, są utrwalaczami w perfumach oraz stanowią dodatek zapachowy do mydeł i pudrów. Kastoreum wnosi nutę zwierzęcą, ciepłą, zbliżoną do skórzanej, stanowi składnik perfum z rodziny orientalnych, szyprowych i męskich. Aromatycznym składnikiem tej substancji jest przede wszystkim kastoramina. Ta oleista i połyskliwa substancja zapachowa jest wydzielana przez gruczoły wewnętrzne bobrów: europejskiego oraz kanadyjskiego. Służy ona do natłuszczania futra zwierzęcia i do znaczenia swojego terytorium. Jej pozyskiwanie odbywa się bez szkody dla zwierząt. Kastoreum uzyskuje się przez ekstrakcję wydzielin, a także przez macerację wysuszonych gruczołów, w których powstaje wydzielina.
Koenzym Q10
organiczny związek chemiczny obecny w komórkach odpowiadających za produkcję energii w organizmie. Przyspiesza reakcje biochemiczne, usprawnia pracę serca i pomaga w utracie masy ciała. Dostarcza organizmowi dużo energii oraz pomaga w zwalczaniu szkodliwych patogenów. Podobnie jak kolagen, koenzym Q10 wytwarzany jest naturalnie przez organizm do 25 roku życia, potem jego poziom spada, dlatego musimy dostarczać go do komórek z zewnątrz. Q10 jest silnym antyoksydantem wzmacniającym naczynia krwionośne.
Kolagen
Nazwy tej używa się na określenie białek fibrylarnych powszechnie występującychw organizmie człowieka i zwierząt, Kolagen nadaje skórze sprężystość i elastyczność oraz odpowiada za jej regenerację. Wytwarzany przez skórę do 25. roku życia. Z wiekiem skóra traci swoją sprężystość właśnie z powodu stopniowego zanikania tego białka. Kolagen, dodatkowo, bierze udział w funkcjach życiowych wszystkich układów i tkanek organizmu. Niedobór kolagenu w skórze skutkuje przyspieszonym procesem starzenia się skóry, jej suchością i matowym odcieniem.
Konkret
Półprodukt do otrzymywania absolutów. Otrzymuje się go ze świeżego surowca roślinnego przez ekstrakcję bezwodnym rozpuszczalnikiem, który zostaje następnie odparowany. Konkret uzyskuje się z surowców roślinnych najczęściej wtedy, gdy otrzymanie olejku przez destylację z parą wodną jest trudne lub niemożliwe. Ze względu na obecność wosków roślinnych, które „zatrzymują” zapach, konkrety tworzą bardzo trwałe kompozycje. Stanowią idealny składnik środków do odświeżania powietrza. Jakość i wydajność konkretów zależy od wykorzystanego surowca, jak również od technik ekstrakcji i użytego rozpuszczalnika.
Konserwant
związek chemiczny lub mieszanina związków powodująca przedłużenie przydatności do spożycia produktów spożywczych. Ich najważniejszym zadaniem jest zapobieganie powstawaniu grzybów i wirusów.
Kosmetyki w samolocie
Zawartość bagażu podręcznego w samolocie została bardzo ograniczona, dlatego, pakując się przed podróżą, należy dokładnie przemyśleć, co pakujemy do torby, którą chcemy ze sobą wziąć. Bagaż podróżny, w przeciwieństwie do podręcznego, może zawierać kosmetyki o najróżniejszej pojemności. W bagażu podręcznym natomiast pasażer może umieścić tylko takie kosmetyki, których pojemność nie przekraczają 100 ml.
Kosmoceutyk
Do lat 70-tych zeszłego stulecia nie zastanawiano się nad konsekwencjami beztroskiego używania substancji chemicznych w kosmetykach. Stosowano agresywne substancje myjące, które zawierały m.in. dioksan (rozpuszczalnik), metale ciężkie zawarte natomiast w farbach do włosów oraz tuszach do rzęs podrażniały oczy i przedostawały się do organizmu.Następstwem tak nieodpowiedzialnego podejścia do wynalazków kosmetologii stały się alergie i problemy ze skórą.
W latach 70-tyh powoli zaczęto zmieniać receptury kosmetyków i tak oto zaczęła się rodzić kosmetyka naturalna.Z początku zaprzestano testowania kosmetyków na zwierzętach, a następnie ze składu zostały wycofane substancje problematyczne, stanowiące zagrożenie dla środowiska i zdrowia .
I tak powstała ogólnie przyjęta definicja kosmeceutyku:
- brak zawartości syntetycznych środków konserwujących;
– brak zawartości syntetycznych barwników i substancji zapachowych;
– brak zawartości parafiny i silikonów;
– zaprzestano testów na zwierzętach w każdej fazie produkcji
Krążenie krwi
układ krwionośny człowieka składa się z naczyń krwionośnych, naczyń włosowatych i serca. Krew jest podstawowym nośnikiem substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni również rolę oczyszczającą komórki z niepotrzebnych substancji.
Krem do stóp
Odświeża, regeneruje i nawilża skórę stóp. Aby wzmocnić efekt nawilżenia, należy go dokładnie wmasować okrężnymi ruchami. Krem wchłonie się w skórę, a stopy będą dodatkowo odprężone. Pamiętajmy, że na stopach znajdują się wiązki nerwowe będące przekaźnikami bodźców do poszczególnych stref ciała. Pobudzający poszczególne sfery stóp masaż, doda energii lub ukoi zmęczenie po cięzkim dniu.
Krem do twarzy
Przed kupnem kremu do twarzy należy dowiedzieć się, jaki mamy rodzaj cery. Ponieważ nie każdy krem jest odpowiedni dla cery suchej czy wrażliwej, ta wiedza jest niezbędna przy jego wyborze. Na rynku istnieje wiele kremów nawilżających czy przeciwzmarszczkowych. Poszczególne ich składniki działają nawilżająco, rozświetlająco lub fotoochronnie. Również składniki kremów na noc i na dzien są różne.
Kwas borowy
Bywa stosowany jako nawóz, środek do impregnacji drewna, a także łagodny środek dezynfekujący. Ten słaby kwas dawniej był używany jako środek konserwujący żywność, jednak zaprzestano jego dodawania do produktów spożywczych, ponieważ działa szkodliwie na organizm ludzki. Ma działanie ściągające, lekko antyseptyczne i zakwaszające skórę.
Kwas hialuronowy
Jeden z najważniejszych składników naszej skóry, łączący włókna kolagenowe i elastynowe. Występuje jako higroskopijna ciecz o właściwości żelu, przez co jest uniwersalnym i łatwym do stosowani nośnikiem dla innych substancji aktywnych.
Lipomoist 2036
film ochronny w postaci molekularnej, stanowiący innowacyjny system dostarczania aktywnych substancji do komórek skóry. Filmy molekularne, dzięki tworzeniu jednowarstwowej struktury na powierzchniskóry, cechuje wysoki profil przenikania przez jej warstwę ochronną. Lipomoist 2036 to kompozycja peptydów i sacharydów roślinnych o mikrocząsteczkowej budowie, zdolna do przenoszenia substancji aktywnych w głębokie warstwy skóry. Zwiększa napiętość naskórka oraz tworzy na niej warstwę ochronną.
Liposomy
lipidowe kuleczki wielkości od 0,10 do 0,25 μm. Ich zawartością są delikatne substancje czynne transportujące substancje aktywne w głąb skóry. Ze względu na ich budowę łatwo przenikają przez błonę białkowo-lipidowaą, uwalniając substancje aktywne. Dzięki temu efekt działania liposomów jest widoczny w krótkim czasie. Liposomy są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, dlatego nie powodują podrażnienia czy reakcji alergicznej. Wzmacniają one powierzchnię skóry, przywracając spoistość warstwy rogowej naskórka.
Mentol
Alkohol o ostrym, przenikliwym miętowym zapachu, często stosowany w przemyśle kosmetycznym i środkach farmaceutycznych. Jest wyodrębniany z różnych odmian mięty, przede wszystkim jednak z gatunku mięty pieprzowej. Stanowi składnik wielu olejków eterycznych innych roślin. Działa chłodząco i odświeżająco, a także znieczula i dezynfekuje.
Mleczko do demakijażu
Mleczko, dzięki delikatnej konsystencji, nie podrażnia oczu przy zmywaiu makijażu. Jest to ważny element kosmetyczki każdej kobiety. Ponieważ zwykły tonik czy żel do twarzy może zawierać substancje podrażniające nie tylko skórę, ale także oczy, na najbardziej wrażliwe miejsca twarzynależy stosować mleczko pielęgnacyjne. Ma ono działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego jest polecane do każdego typu skóry. Nie wysusza okolic oczy , dzięki czemu nie powoduje uwidocznienia zmarszczek mimicznych.
Myritol 331
Substancja o właściwościach pielęgnacyjnych. Ma dużą zdolność rozpuszczania filtrów przeciwsłonecznych i powoduje wzrost absorpcji filtrów UV.
Nanonośniki
Kapsułki transportujące substancje czynne w głąb skóry. Ich zaletą jest możliwość efektywnego wykorzystania substancji w nich zawartych w konkretnym miejscu skóry. Ze względu na swoja budowę i właściwości biologiczne, przenikają przez warstwy skóry, stopniowo uwalniając swoją zawartość. Tego typu składników używa się również w celu ochrony substancji aktywnych przed innymi składnikami kremu czy innego kosmetyku. Ich działanie jest bardzo delikatne, wykazują one bardzo duże powinowactwo do komórek skóry, dlatego ich przenikanie jest ułatwione. Pierwszą substancją wykorzystywaną jako nanonośnik był liposom.
Nuta bazy (dolna)
Należą do niej olejki stanowiące tło zapachu. Są to intensywne aromaty dodające zapachom głębi i rozwijające się najwolniej. Do nuty bazy dodawane są również utrwalacze, czyli substancje, które powodują dłuższe utrzymywanie się zapachu. Dzięki temu, aromaty potrafią utrzymywać się na skórze długo, nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin. Olejki te działają stabilizująco, wzmacniająco oraz pomagają w utrzymaniu energii zapachu.
Nuta głowy (górna)
Zapach kształtowany przezolejki już w początkowej kompozycji, zaraz po rozpyleniu. Stanowi wizytówkę danych perfum, ponieważ to właśnie on jest intensywnie wyczuwalny na samym początku. Budowany jest zazwyczaj przez olejki cytrusowe. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj kilkanaście minut, po czym łagodnieje. Nuta ta działa pobudzająco i odświeżająco.
Nuta serca (środkowa)
Odcienie zapachowe, które stanowią o unikalnym charakterze danych perfum. Zazwyczaj są kształtowane przez olejki korzenne i kwiatowe. Są wyczuwalne na skórze po kilkunastu minutach od rozpylenia i powodują scalenie wszystkich aromatów, tworząc wyjątkowy bukiet. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj do czterech godzin. Nuta ta działa wyrównująco, harmonizująco i uspokajająco.
Oczar wirginijski (Hamamelis virginina extract)
Kosmetyki zawierające ekstrakt z oczaru wirginijskiego oparte są na działaniu substancji aktywnych. Poprawiają oraz wzmacniają ukrwienie skóry, działającjednocześnie przeciwrodnikowo i przeciwzmarszczkowo. Oczar wirginijski, ze względu na swoje naturalne pochodzenie, przeznaczony jest dla każdego rodzaju skóry. Ekstrakt z oczaru dodawany jest również do kremów do skóry wrażliwej, alergicznej lub z tendencją do zaczerwienień.
Olej jojoba
jest pozyskiwany z nasion krzewu simondsii kalifornijskiej. To mieszanina ciekłych estrów lipidowych. Olej jojoba jest odporny na ciepło i utlenianie. Dzięki swojej wyjątkowej zdolności do nawilżania skóry, zaliczany jest do najlepszych komponentów kosmetycznych. Dobrze się rozprowadza oraz nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Jego zastosowanie w kosmetykach jest wszechstronne. Kosmetyki z olejem opóźniają utratę wody, wzmacniają elastyczność skóry. Olej nie powoduje reakcji alergicznej i jest polecany do każdego typu skóry.
Olej rycynowy
Produkt roślinny otrzymywany z nasion rącznika pospolitego przez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. Jest to gęsta, bezbarwna lub jasnożółta ciecz. Pod wpływem powietrza może gęstnieć. Olej jest stosowany jako dodatek do paliw, smarów, farb i lakierów. Używa się go też w lecznictwie w charakterze środka przeczyszczającego. W kosmetyce stosowany jest jako odżywka do suchych włosów. Pomaga w odbudowie łamliwych i wypadających brwi oraz rzęs, a także paznokci i otaczającego je naskórka. Jest częstym składnikiem domowych kuracji.
Olej z awokado
Jest otrzymywany z miąższu dojrzałych owoców. Może być tłoczony na zimno lub rafinowany. Zawiera kompleks witamin A, B, D, E, lecytynę oraz sole mineralne. Używany jest jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych dla skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej. Działa wygładzająco, zmiękczająco, nawilżająco i regeneracyjnie. Nie drażni i nie wywołuje uczulenia. Hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu jest wartościowym składnikiem preparatów przeciwtrądzikowych. Olej z awokado jest również naturalnym filtrem UV-A i UV-B.
Olej z masłosza (thea butter)
Doskonale nawilża i natłuszcza skórę oraz opóźnia powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry. Przywraca jej elastyczność i gładkość, jednocześnie normalizując poziom jej nawilżenia. Działa wygładzająco na zrogowacony naskórek. Alantoina, zawarta w oleju, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Olej z masłosza działa kojąco na każdy rodzaj skóry. Szczególnie polecany jest dla cery suchej, słabo nawilżonej lub z tendencją do pękania lub łuszczenia się. Dodatkowym atutem jest ochronna właściwość przed działaniem promieni UV, szczególnie dla skóry suchej, wrażliwej na słońce.
Olej z pestek winogron
Olej aktywnie nawilża skórę oraz skutecznie zapobiega nadmiernej utracie wody. Działa kojąco i osłaniająco na naskórek. Wygładza, ujędrnia oraz uelastycznia. Zmniejsza skłonność do występowania podrażnień i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest bogatym źródłem witaminy E, która stanowi jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, a tym samym przyczynia się do opóźnienia efektu starzenia się skóry.
Olejek różany
Oryginalną substancję można otrzymać jedynie przez destylację kwiatów róży. Ma ona postać ciemnobrunatnej gęstej cieczy i stanowi bardzo intensywną oraz trwałą nutę serca. Jest jednym z najcenniejszych i najdroższych olejków eterycznych na świecie. Normalizuje ciśnienie krwi,pomaga przy przewlekłym zapaleniu żołądka i niedoborach enzymów. Łagodzi migreny, nudności i stany osłabienia organizmu. Wykazuje też działanie uspokajające. Stosowany przed snem niweluje napięcia, stresy i zapewnia spokojny wypoczynek. W kosmetyce stosowany jest do skóry suchej. Redukuje podrażnienia, wygładza i poprawia elastyczność. Regeneruje i ma działanie odmładzające. Normalizuje też pracę gruczołów łojowych i potowych oraz redukuje blizny i rozstępy.
Olejek waniliowy
Uznawana za afrodyzjak substancja, uspokaja, przynosi uczucie relaksu i wzmaga dobre samopoczucie. Jest składnikiem perfum o orientalnej nucie zapachowej. Bardzo często stosowany w przemyśle kosmetycznym, ze względu na swoje zmiękczające, nawilżające i tonizujące właściwości. Kosmetyki na bazie wanilii są bardzo delikatne i zmysłowe. Olejek ten jest wyjątkowo skuteczny w procesie regeneracji skóry, zapobiega jej wysuszaniu i starzeniu. Sama wanilia ma działanie przeciwgorączkowe, a nalewka z niej wzmacnia mięsień sercowy i leczy depresję.
Olejki eteryczne
Ciekła, lotna substancja zapachowa,otrzymywana z surowców roślinnych (kwiaty, liście, korzenie, ziele, drewno, kora itp.) przez destylację parą wodną lub wodą. Olejki mogą jednak być pozyskiwane także na sucho. Roztwór po destylacji wodnej nazywa się wodą aromatyczną. Olejki eteryczne są najważniejszą i najliczniejszą grupą roślinnych składników kompozycji zapachowych. Wraz z innymi substancjami zapachowymi, są wykorzystywane np. w przemyśle kosmetycznym (np. perfumy, wody toaletowe. tj. woda kolońska). Olejki lub całe rośliny są też używane jako przyprawy, środki terapeutyczne w ziołolecznictwie oraz w aromaterapii.
Parabeny
kosmetyczne konserwanty chroniące kosmetyki przed powstaniem szkodliwych bakterii czy grzybów. Wydłużają one przydatność do użycia i chronią przed uleganiem rozkładowi naturalnych składników roślinnych w kremach. Stosowanie konserwantów w kremach nie jest wskazane, jednak w tej chwili w zasadzie nieuniknione. Dopuszczalne stężenie parabenów w krajach Unii Europejskiej to do 0,4%. Stosowanie w dopuszczalnych dawkach parabenów nie powoduje toksycznych skutków ubocznych jednak ich stosowanie jest dyskusyjne w świecie kosmetycznym.
pH
Aby skóra prawidłowo chroniła organizm przed wirusami, mikroorganizmami i bakteriami, powinna posiadać kwaśny odczyn pH od 4,5 do 6,2. Jego wartość zmienia wraz z wiekiem. Kwaśny odczyn wydzielin gruczołów skórnych nadaje jej określone pH. Jeśli kwaśne pH skóry zostanie zakłócone, możliwe jest pojawienie się bakterii oraz grzybów na powierzchni skóry. Najlepszym sposobem na utrzymanie jego prawidłowej wartości jest używanie kosmetyków o zbliżonym odczynie pH. Używanie kosmetyków oraz substancji o odczynie zasadowym może spowodować zaburzenie skutecznej ochrony skóry.
Phytosphingosine– Fitosfingozyna
Wzmacnia barierę skórną, chroni przed UV, ogranicza wypryszczanie z racji przeciwbakteryjnego działania, łagodzi podrażnienia, i to juz w niewielkich stężeniach.
Piżmo
Doskonale utrwala kompozycje zapachowe, a jego intensywna woń w znaczącym stopniu kształtuje finalny aromat nut bazowych perfum. W dużym stężeniu, piżmo ma intensywny zapach amoniaku. W przemyśle perfumeryjnym rozpuszcza się je w alkoholu. Dzięki temu nabiera ciepłego, balsamicznego, zwierzęcego aromatu. Jest to wonna wydzielina gruczołów piżmowca i piżmaka oraz sarny syberyjskiej. Przy produkcji kosmetyków stosuje się jednak syntetyczne odpowiedniki piżma, ze względu na ochronę rzadkich gatunków zwierząt, które je wydzielają.
Pomady
Wonne tłuszcze, zawierające naturalne substancje zapachowe. Otrzymywane są z kwiatów metodą absorpcji na zimno, przez dyfuzję wonnych składników kwiatów do tłuszczu. Mogą też być pozyskiwane metodą absorpcji na gorąco, poprzez trawienie lub zanurzanie kwiatów w rozgrzanym tłuszczu.
Resinoid
Wyciąg z żywic otrzymywany przez ekstrakcję na gorąco, dokonywaną niewodnym rozpuszczalnikiem niepolarnym. Po schłodzeniu i odfiltrowaniu nierozpuszczalnych składników następuje częściowe lub całkowite oddestylowanie rozpuszczalnika. Wydajność i jakość resinoidu zależy od użytego surowca, technologii produkcji oraz zastosowanego rozpuszczalnika. Resinoidy stosowane są np. jako utrwalacze zapachu wyrobów perfumeryjnych.
Retinol
Stosowany w kosmetykach jest czystą postacią witaminy A. Ze względu na swoją właściwość stymulacji procesu odnawiania komórek najczęściej występuje w kremach przeciwzmarszczkowych. Z wiekiem skóra staje się cieńsza i traci zdolność regeneracji. Retinol pomaga w pogrubianiu naskórka oraz stymuluje proces jego odnowy. Działa on w głębszych warstwach naskórka, dzięki czemu zmarszczki zostają skutecznie wypełnione od środka, a skóra jest bardziej gładka i napięta.
SK - INFLUX
Koncentrat lipidów, cholesterolu, wolnych kwasów tłuszczowych i różnych typów ceramidów. Tworzy on idealny składnik produktów kosmetycznych o zdolnościach odbudowy skóry, ochronnych lub przeciwzmarszczkowych. Zwiększa nawilżanie i ochronę skóry przy miejscowej aplikacji. Uzupełnia niedobory ceramidów w skórze, powstałe przez negatywne działanie detergentów. Dzięki zawartości fitosfingozyny, zwiększa dostarczanie i wymianę lipidów w barierze lipidowej skóry, pobudzając ją do wytwarzania ich samodzielnie.
Skóra
obok przydatków skóry (gruczołów, włosów i paznokci) stanowi część powłoki wspólnej ciała - układu narządówosłonowych pokrywających całe ciało kręgowców. Na skórę składają się trzy warstwy: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Jej główną funkcją jest izolacja narządów wewnętrznych od środowiska zewnętrznego. Chroni przed drobnoustrojami zewnętrznymi oraz zapewnia prawidłową termoregulację organizmu. Dzięki skórze możliwe jest odczuwanie bodźców zewnętrznych takiach, jak: dotyku, bólu czy ciepła. Zadbana i elastyczna skóra jest nasza naturalną wizytówką dlatego ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja.
Skwalen
naturalny skwalen otrzymywany jest z oliwki europejskie, a pozyskiwany w postaci bezbarwnego olejku transparentnego. Pod względem chemicznym skwalen jest związkiem bardzo niestabilnym, ponieważ łatwo ulega rozkładowi i utlenianiu, dlatego w kosmetyce stosowana jest nasycona forma skwalenu - skwalan. Jest to lekki olejek szybko wchłaniający się w skórę bez pozostawiania tłustego filmu. Jako jeden z elementów naturalnego serum wydzielanego przez skórę, powoduje jej optymalne nawilżenie, zapobiega nadmiernemu parowaniu wody ze skóry. Zapewnia skórze miękkość i elastyczność. Skwalan jest olejkiem hipoalergicznym polecanym dla osób o bardzo wrażliwej cerze. Jego lekka formuła nie zatyka porów, dlatego może być stosowany również dla cery tłustej. Dodatkowo działa gojąco na drobne uszkodzenia skóry oraz ochronnie przed promieniami słonecznymi.
Sodium Lauroyl Lactylate(kwas mlekowy)
Naturalny składnik otrzymywany z soli sodowej kwasu mlekowego wpływa na nawilżenie skóry, uelastycznia, działa antybakteryjnie, utrzymuje właściwe PH skóry
Sodium PCA
Naturalny składnik ludzkiej skóry współodpowiedzialny za utrzymywanie właściwej wilgotności. Sodium PCA jest skutecznym środkiem nawilżającym. Zatrzymuje wodę w skórze, zapobiega jej utracie oraz pochłania z powietrza, zapewniając skórze właściwy poziom nawilżenia. Sodium PCA działa silniej niż tradycyjne substancje stosowane w kosmetykach, takie jak sorbitol czy gliceryna. Jest składaniem obecnego w skórze NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego.
Softigen 767
Działa zmiękczająco i natłuszczająco na skórę. Stosowany jest głównie w preparatach do mycia ciała i włosów. Pokrywa skórę warstwą ochronną, przez co sprawia, że nie jest wysuszona.
Środki kosmetyczne
grupa produktów służących do codziennej pielęgnacji skóry.Rozróżnia się kilka grup kosmetyków: ochronne, nawilżające, upiększające, myjace, dla kobiet i mężczyzn. Zależnie od rodzaju skóry, wieku czy płci, produkt kosmetyczny powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.
Sufraktant
"substancja powierzchniowo czynna" - to związki chemiczne posiadające zdolność do obniżania napięcia powierzchniowego cieczy. Ułatwiają one zwilżanie powierzchni substancji stałych oraz łączenie ich w jedną mieszaninę dwóch cieczy niemieszalnych. W praktyce maja zastosowanie miedzy innymi w detergentach, środkach pianotwórczych lub emulgatorach.
Test aplikacyjny
test przeprowadzony na grupie od 20 do 30 osób. Producenci kosmetyków, w celach komercyjno-reklamowych, opierają się na subiektywnej ocenie użytkowników danego kosmetyku. Taki test aplikacyjno-użytkowy nie jest obowiązkowy dla wprowadzenia kosmetyku na rynek pod względem bezpieczeństwa dermatologicznego.
Test dermatologiczny
obowiązkowy test dla producentów kosmetyków, którzy chcą wprowadzić swoje produkty na rynek. Badanie odbywa się pod okiem specjalisty dermatologa, z udziałem ochotników. Polega on na aplikacji kremu na skórę. Bada się przy tym ewentualne niepożądane efekty uboczne oraz sam wpływ kosmetyku na skórę. Test dermatologiczny jest podstawowym narzędziem badawczym kosmetyków.
Tinktura
Roztwór otrzymany przez macerację surowca roślinnego w alkoholu etylowym lub innym rozpuszczalniku. W kompozycjach zapachowych wykorzystuje się tylko kilka rodzajów tej substancji. Najczęściej znajduje zastosowanie w aromatach spożywczych.
Toksyny
substancje chemiczne wchłaniane przez organizm człowieka ze środowiska zewnętrznego. Toksyny znajdują się w wodzie, powietrzu czy w produktach spożywczych, dlatego ich wpływ na organizm człowieka jest bardzo duży. Szczególnie narażone są osoby mieszkające w wielkich miastach. Nagromadzone toksyny w organizmie mogą spowodować zaburzenia jego funkcjonowania lub prowadzić do poważnych chorób. Najbardziej powszechnymi toksynami są pestycydy, dioksyny czy węglowodory. Niestety nie jesteśmy zdolni do pełnej obrony przed toksynami, ponieważ organizm wchłania je samodzielnie. Jednak metod na oczyszczenie organizmu jest wiele i nie są one skomplikowane. Wystarczy piętnastominutowa sesja w saunie czy napar z zielonej herbaty lub krótka głodówka oczyszczająca. Dzięki tym sposobom organizm w sposób naturalny pozbędzie się zalęgających w nim toksyn i wróci do prawidłowego funkcjonowania.
Trylagen
Preparaty zawierające Trylagen skutecznie stymulują i kontrolują wzrost włókien kolagenu w skórze. Jest to nowy środek walki z procesem starzenia się skóry. Trylagen swoim działaniem obejmuje nowo powstałe włókno kolagenowe, zapewniając mu symetryczny wzrost i dając efekt sprężystości skóry oraz wzrostu jej napięcia. Polecany jest szczególnie dla skóry starzejącej się, suchej i wrażliwej. W trakcie stosowania kremu zawierającego trylagen następuje wyraźne spłycenie głębokich zmarszczek.
Urea-Mocznik
Mocznik jest naturalną substancją uboczną przemiany białek w organizmie. Odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka. W stężeniu do 10% przyspiesza podział komórek warstwy ziarnistej skóry, a tym samym jej regenerację. Ma właściwości zmiękczające oraz zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, ułatwia wnikanie składników aktywnych w jego głębsze warstwy. W stężeniach powyżej 10% działa złuszczająco oraz reguluje proces rogowacenia naskórka.
Waglinol
Lekki olej, który natłuszcza i pielęgnuje.
Wersenian tetrasodowy
Substancja, która wykazuje działanie konserwujące i zmiękcza twardą wodę. Jest stosowany w produktach kosmetycznych o kwaśnym i neutralnym pH.
Witamina A
Popularnie nazywana również retinolem, jest częstym składnikiem kremów ze względu na swoja zdolność do pobudzania i przyspieszania odnowy komórek naskórka. Witamina A poprawia elastyczność skóry, ograniczając syntezę enzymów powodujących degradację kolagenu w skórze. Działa nawilżająco.
Witamina C
Odpowiednie stężenie witaminy C w kremie zbawiennie wpływa na syntezę kolagenu w skórze właściwej, poprawiając jej elastyczność i gładkość. Witamina C stosowana jest w kremach przeciwzmarszczkowych, nawilżających oraz rozjaśniających. Obok witaminy E, jest drugim naturalnym przeciwutleniaczem. Brak tego składnika w organizmie powoduje aktywne działanie wolnych rodników, które niszczą kolagen i elastynę, dlatego jej wiążące właściwości są ważnym czynnikiem w procesie hamowania starzenia się skóry. Posiada również właściwości pigmentacyjne, zapobiegające powstawaniu przebarwień na skórze. Kosmetyki zawierające witaminę C polecane są dla każdego rodzaju skóry, szczególnie tej zaś do tej z przebarwieniami oraz pierwszymi oznakami starzenia.
Witamina E
Biologiczny antyutleniacz dla witamin A i C. Zabezpiecza delikatne składniki kosmetyków przed zniszczeniem i rozkładem. Łatwo wnika w skórę i odżywia ją. Wbudowuje się w „cement” międzykomórkowy naskórka i błony jego komórek, co hamuje procesy starzenia się. Poprawia nawilżenie i sprężystość, zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV. Substancja ta zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Stanowi główny przeciwutleniacz występujący w komórkach. Obok witaminy C, jest najczęściej wykorzystywaną witaminą w przemyśle kosmetycznym. Występuje w produktach do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów. Ze względu na działanie kojące i przeciwzapalne dodawana jest do kremów przeciwtrądzikowych. Obecność witaminy E w kosmetykach bardzo korzystnie wpływa na nawilżenie skóry, poprzez zatrzymywanie wody w naskórku.
Woda destylowana
woda pozbawiona metodą destylacji soli mineralnych oraz innych zanieczyszczających ją substancji. Stosowana jest w kosmetykach, farmaceutykach lub innych preparatach wymagających zastosowania wysoko oczyszczonej wody.
Wolne rodniki
Cząsteczki powstające w organizmie podczas procesu utleniania. Wolne rodniki działają destrukcyjnie na błony komórkowe, kolagen i elastynę, powodując przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Życie w ciągłym stresie, nieodpowiednia dieta, działanie promieni słonecznych i zanieczyszczenia środowiska sprzyjają powstawaniu wolnych rodników w organizmie. W przypadku gdy ilość wolnych rodników jest większa niż organizm sam może zwalczyć, dochodzi do zachwiania naturalnej równowagi biochemicznej. Do walki z wolnymi rodnikami zalecane są antyoksydanty zawarte miedzy innymi w witaminach A, C, E, kawie, herbacie lub płatkach owsianych.
WOLNE RODNIKI
Atomy lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony. Rodniki powstają np. na skutek homolitycznego rozpadu wiązań chemicznych, tj. takiego, w wyniku którego przy obu częściach rozerwanej cząsteczki zostaje po jednym z elektronów, które wcześniej tworzyły wiązanie. Może ono następować pod wpływem naświetlania promieniowaniem ultrafioletowym,promieniowaniem rentgenowskim, przez bombardowanie elektronami, w wyniku niektórych reakcji redoks, a także w wyniku termicznego rozpadu (tzw. dysocjacji termicznej) takich związków jak np. nadtlenki lub sole diazoniowe. Wolne rodniki w organizmie są przyczyną degradacji DNA i są rozważane jako przyczyna starzenia się organizmu. Reakcjom rodnikowym zapobiegać mogą niektóre inhibitory, tzw. zmiatacze wolnych rodników, czyli substancje szczególnie łatwo reagujące z rodnikami i obniżające ich stężenie w danym układzie
Wyciąg glikolowy z aloesu
Jest ważnym źródłem witamin A, E, C, B oraz mikroelementów, takich jak: K, Ca, Na, Mg, Fe, Zn, Sn. Zawiera też enzymy, kwasy organiczne, wielocukry, proteiny, peptydy, bios tyminę oraz cukry proste. Substancje te posiadają zdolność wnikania w głąb skóry, co pozwala na jej odżywianie, jak również pobudza komórki do produkcji kolagenu. Wpływa to z kolei na wygładzanie zmarszczek. Wyciąg ten poprawia mikrokrążenie, dzięki temu, że przenika przez skórę czterokrotnie szybciej niż woda. Ujędrnia i wygładza skórę oraz zapobiega jej starzeniu się. Działa bakteriobójczo, regeneruje skórę zniszczoną detergentami, wodą chlorowaną czy mrozem. Ma zdolność filtrowania promieni słonecznych. Utrzymuje wilgotność skóry i reguluje jej pH.
Wyciąg glikolowy z nagietka
Substancja powstała z popularnej, jednorocznej rośliny zielnej, pochodzącej z obszaru śródziemnomorskiego, która w Polsce jest uprawiana do celów farmaceutycznych. Ma działanie gojące i regenerujące. Pielęgnuje szorstką, popękaną lub zniszczoną na skutek odmrożeń czy oparzeń skórę. Oczyszcza i zmiękcza. Stosowany jest w maseczkach, mleczkach, kremach, pastach, szamponach i olejkach do pielęgnacji suchej, łuszczącej się czy skłonnej do infekcji, bądź zaczerwienień i pękania skóry. Z kwiatów brzeżnych nagietka otrzymuje się barwnik, stosowany w przemyśle spożywczym do barwienia margaryny i sera żółtego.
Wyciąg glikolowy z ogórka
Oczyszcza, tonizuje i wybiela skórę. Działa też ściągająco i wygładza, dlatego często jest składnikiem kremów dla osób z cerą tłustą lub mieszaną. Ogórek słynie z właściwości odświeżających i lekko chłodzących, dlatego dodaje się go do żeli, płynów do kąpieli oraz maseczek do twarzy i pod oczy.Nie tylko pochłania nadmiar sebum, ale też nawilża i delikatnie rozjaśnia cerę. Może likwidować niewielkie przebarwienia na skórze. Sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne, a cera zdrowsza i bardziej lśniąca.
Wyciąg glikolowy z rozmarynu
Pobudza krążenie krwi, działa odświeżająco i dezynfekująco. Zmniejsza napięcie mięśni, relaksuje i rozgrzewa. Z tego względu bywa wykorzystywany w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, przeziębień oraz odmrożeń, a także przy nerwobólach i bólach mięśni. Dzięki temu, że poprawia krążenie krwi, przyczynia się do lepszego odżywienia i natlenienia chorych tkanek, szybszego usuwania z nich szkodliwych metabolitów oraz przyśpieszonej regeneracji. Posiada również właściwości przeciwhistaminowe, przez co redukuje objawy alergii. Stosowany jest w kremach do pielęgnacji stóp, lotionach, balsamach i innych kosmetykach działających tonizująco, ściągająco i ujędrniająco.
Wyciąg glikolowy z rumianku
Rumianek pospolity to jedno z najpopularniejszych ziół, cenione już w starożytności. Stosowane do łagodzenia bólów brzucha, przemywania oczu, ran oraz jako lek przeciwzapalny. Wyciąg z koszyczków rumianku jest stosowany do produkcji balsamów, płukanek, maseczek, a także past do zębów i płynów do kąpieli. Substancja ta jest bogata w witaminę C, zwalczającą wolne rodniki. Dzięki temu opóźnia proces starzenia się skóry. Bogactwo witaminy PP, wzmacnia naczynia krwionośne, co poprawia wygląd skóry. Kwiat rumianku zawiera olejki eteryczne, zapobiegające podrażnieniom i alergiom, także u niemowląt, dlatego często wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci. Ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe oraz odkażające.
Żel pod prysznic
Delikatny środek myjący ciało. Atutem żelu pod prysznic jest jego właściwość zmiękczania twardej wody. Nie powoduje on efektu wysuszenia, przez co skóra po wytarciu jest napięta i szorstka. Delikatnie pieniący się żel odrywa cząsteczki zanieczyszczeń, a jego przyjemny zapach utrzymuje się na skórze, zapewniając uczucie odświeżenia.
Zielona herbata
Ekstrakt z zielonej herbaty jest często stosowany jako składnik kremów przeciwstarzeniowych, przeciwsłonecznych i antycellulitowych. Jednak jego właściwości pozwalają na wykorzystanie tego składnika także w wielu innych preparatach kosmetycznych. Ekstrakt z zielonej herbaty zawiera polifenole, mające zdolność hamowania malaproteinozy, a w szczególności kolagenozy, czyli enzymu odpowiadającego za degradację składników strukturalnych kolagenu i śródbłonka naczyniowego. Dodatkowo zawiera on witaminy z grupy A,B, K i P.
Żywice
Powstają z olejków eterycznych na drodze utlenienia za pomocą powietrza. Proces ten zachodzi samoistnie lub po nacięciu rośliny. Z reguły występują w formie połączeń z gumami, śluzami i olejkami eterycznymi. W kosmetyce są bardzo rzadko stosowane w postaci nieprzerobionej. Stanowią półprodukt w procesie destylacji lub ekstrakcji.